SFP44S7.5K238B-F by cornell dubilier
Image is representational - see mfr. specs
SFP44S7.5K238B-F
Cornell Dubilier
Cap Film 7.5uF 440VAC PP 10% (47.498 X 60.452mm) Bracket Mount Metal Can 70°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
SFP44S7.5K238B-F is an AC rated metallized polypropylene capacitor designed for motor-run and power supply applications. This Type SF capacitor features a 7.5 µF capacitance at 440 Vac rated voltage with a round aluminum case (Case Code P) and a height of 2.38 inches. The capacitor offers self-healing capability, low energy consumption with dissipation factor less than 0.1%, and operates over a temperature range of -40°C to 70°C. It includes a safety pressure interrupter and tin plated steel terminals with 4-tine 1/4" quick connect lugs. Common applications include refrigeration and air conditioning motor-run systems, as well as noise suppression and voltage regulation in power supply applications.
Search Keywords: SFP44S75K238BF
Supplier:
Cornell Dubilier
Part No:
SFP44S7.5K238B-F
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Dielectric:
PP
Voltage:
440 VAC
Capacitance Value:
7.5 uF
Tolerance:
10 %
Mounting:
Bracket Mount
Termination Style:
Dual Tab Connector
Size:
47.498 x 60.452 mm