SLPX223M035H4P3 by cornell dubilier
Image is representational - see mfr. specs
SLPX223M035H4P3
Cornell Dubilier
The SLPX223M035H4P3 is a snap-in aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 22000 µF and a rated voltage of 35 Vdc. ...
DESCRIPTION
The SLPX223M035H4P3 is a Type SLPX snap-in aluminum electrolytic capacitor designed for DC filtering and power supply applications. It provides a high capacitance of 22000 µF with a rated voltage of 35 Vdc and a surge rating of 44 Vdc. This component features a low ESR of 0.024 Ω at 120 Hz and can handle a high ripple current of up to 7.98 A at 20 kHz and 85 °C. As a cost-effective choice with a 3000-hour load life, it is ideal for use in switching power supplies and other applications requiring long life and high ripple current capability.
Search Keywords: SLPX223M035H4P3
Supplier:
Cornell Dubilier
Part No:
SLPX223M035H4P3
COO:
CN
ECCN:
EAR99
40
Package Type:
CARTON
Capacitance Value:
220002179uF
Tolerance:
202203%
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Mounting:
Through Hole2190
Size:
35 x 45 mm
Termination Style:
Snap-In2202
Voltage:
352205VDC