766165191AP by cts corporation
Image is representational - see mfr. specs
766165191AP
CTS Corporation
15 Resistor Dual Terminator Network - 190 ohm (+/-) 2% - 80mW - SOIC-16 - RoHS - Bulk Pkg ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The CTS CORP 766165191AP is a high-quality, thermal-resistant dual terminator network designed for efficient resistor functionality. It features a resistance of 190 ohms (+/-) 2% and can handle power up to 80mW. With a compact SOIC-16 package, this terminator network is highly versatile and suitable for various electronic applications. It is RoHS compliant, ensuring environmental friendliness, and comes in a bulk package for convenience.
Search Keywords: 766165191AP
Supplier:
CTS Corporation
Part No:
766165191AP
COO:
MY
ECCN:
EAR99
833
Package Type:
BULK
Case Size:
N/R
Circuit Designator:
TERM
Number of Resistors:
28
Number of Terminals:
16
Power Rating:
1.8 W
Power Rating per Resistor:
0.12 W
Resistance Value:
330/470 Ohm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C