026TB32R103B1A1 by cts corporation
Image is representational - see mfr. specs
026TB32R103B1A1
CTS Corporation
Wirewound Potentiometer - 10 kohm ±20% - 5W - Linear Taper - 1.0"x.250" Dia Round Shaft - 3/8"x.375" Bushing - Solder Lug ...
DESCRIPTION
Infrequently adjust the resistor value for your circuit with this 026TB32R103B1A1 potentiometer from CTS. This product has a resistance value of 10K Ohm. This durable part has a power rating of 5 W. It has a tolerance of 20%. This device utilizes wirewound technology. This product is 37.31 mm long, 31.71 mm tall and 23.8 mm deep. This part has an operating temperature of -30 to 105 °C. The 026TB32R103B1A1 part has a solder lug termination style.