405I35D25M00000 by cts corporation
Image is representational - see mfr. specs
405I35D25M00000
CTS Corporation
SMD Crystal - 25MHz ±30ppm - Temp Stability: ±50ppm/°C -40°C to +85°C - 18pF - 40 ohms - Tape&Reel ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The CTS CORP part 405I35D25M00000 is a high-quality crystal component used in electronic devices. It operates at a frequency of 25MHz with a tolerance of ±30ppm and a stability of ±50ppm. This 4-pin SMD crystal has a fundamental mode and a load capacitance of 18pF. It is designed to work with a 50Ohm impedance circuit. The component is supplied in a tape and reel packaging for convenient handling during manufacturing and assembly processes.
Search Keywords: 405I35D25M00000
Supplier:
CTS Corporation
Part No:
405I35D25M00000
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
REEL
Standard Frequency:
25 MHz
Load Capacitance:
18 pF
Frequency Tolerance:
±30 ppm
Supplier Package:
N/A
Operating Temperature:
-40 to 85 °C