752161472GPTR7 by cts corporation
Image is representational - see mfr. specs
752161472GPTR7
CTS Corporation
15 Resistor Bussed Circuit Network - 4.7 Kohm (+/-) 2% - 80mW - SMD 16DRT - RoHS ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
CTS CORP part 752161472GPTR7 is a high-quality bussed circuit network consisting of 15 resistors. This compact surface mount device (SMD) is designed with a 4.7 Kohm resistance value and a tight tolerance of (+/-) 2%. With a power rating of 80mW, it can efficiently handle various electronic applications. Featuring the reliable SMD 16DRT package, this resistor network is compliant with the RoHS (Restriction of Hazardous Substances) directive, ensuring environmental friendliness. Upgrade your electronic circuitry with this dependable and space-saving resistor network from CTS CORP.
Search Keywords: 752161472GPTR7
Supplier:
CTS Corporation
Part No:
752161472GPTR7
COO:
MY
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
REEL
Case Size:
N/A
Circuit Designator:
BUS
Number of Resistors:
14
Number of Terminals:
16
Power Rating:
1.4 W
Power Rating per Resistor:
0.12 W
Resistance Value:
4.7 KOhm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±200 ppm/°C