CB3LV-3I-66M000000 by cts corporation
Image is representational - see mfr. specs
CB3LV-3I-66M000000
CTS Corporation
Oscillator XO 66MHz ±50ppm 30pF HCMOS/TTL 55% 3.3V 4-Pin SMD T/R ...
DESCRIPTION
The CTS CORP part CB3LV-3I-66M000000 is an oscillator with a frequency of 66MHz, featuring a frequency stability of ±50ppm. It is designed with a 30pF load capacitance and operates in HCMOS/TTL logic levels with a 55% duty cycle. This oscillator is suitable for use with a 3.3V power supply and is provided in a compact surface mount package with 4-pins. It is available in tape and reel packaging for easy automated assembly.
Search Keywords: CB3LV3I66M000000
Supplier:
CTS Corporation
Part No:
CB3LV-3I-66M000000
Alias/AKA:
CB3LV-3I-66M0000
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
REEL
Type:
Crystal Oscillator
Supplier Package:
N/A
Load Capacitance:
30 pF
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Maximum Symmetry:
55 %
Standard Frequency:
66 MHz
Frequency Stability:
±50 ppm