SDM36-18-U2-P5 by cui inc.
Image is representational - see mfr. specs
SDM36-18-U2-P5
CUI Inc.
AC/DC Adapter - Desktop - 36 Watts: 18V @2A - C14 Input - Lvl VI ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
SDM36-18-U2-P5 is an AC-DC power supply designed to deliver 18 Vdc output at up to 2 A, providing a maximum output power of 36 W. It features a universal input voltage range of 90 to 264 Vac at 47 to 63 Hz, with DoE Level VI efficiency compliance and no load power consumption below 0.10 W. The unit includes over voltage and short circuit protections with auto recovery, isolation voltage of 4,000 Vac input to output, and an MTBF of 300,000 hours. With medical safety approvals including UL/cUL and TUV (60601-1), as well as ITE PSE certification, this compact power supply (100 x 50 x 33 mm) is suitable for medical equipment, ITE applications, and other devices requiring reliable, efficient power conversion with a Europe input cable and center positive DC plug.
Search Keywords: SDM3618U2P5
Supplier:
CUI Inc.
Part No:
SDM36-18-U2-P5
Alias/AKA:
SDM36-18-U2-P5
COO:
CN
ECCN:
EAR99
30
Package Type:
Box
AC Input Current - Typical:
Not Specified
AC Input Voltage:
90 to 264
Dimension:
100 x 50 x 33 mm
DC Input Voltage:
Not App
Adapter Color:
Black
CoC Tier:
No
AC Input Current - Maximum:
1.0A