CWR-130-16-0000 by cw industries
Image is representational - see mfr. specs
CWR-130-16-0000
CW Industries
Conn IDC Connector 16 POS IDT RA Cable Mount ...
RoHS Non-Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
CWR-130-16-0000 is a 16-contact DIP connector featuring insulation displacement contact (IDC) technology designed for reliable flat cable termination. The connector utilizes phosphor bronze contacts with 10 µin. gold plating over 50 µin. nickel, providing excellent corrosion resistance and electrical conductivity. It features 0.175" terminal posts compatible with standard DIP sockets having 0.100" x 0.300" or 0.100" x 0.600" contact spacing, and is constructed with UL 94V-0 flame-retardant glass-filled thermoplastic insulation and tin-plated steel strain relief. Operating across -55°C to +125°C with a maximum current rating of 1 A per contact and dielectric withstand voltage exceeding 500 VDC, this connector is ideal for industrial control systems, telecommunications equipment, and data acquisition applications requiring secure, cost-effective cable connections.
Search Keywords: CWR130160000
Supplier:
CW Industries
Part No:
CWR-130-16-0000
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
US
ECCN:
EAR99
100
Type:
IDC Connector
Body Orientation:
Right Angle
Gender:
N/A
Mounting:
Cable Mount
Pitch:
N/A
Number of Contacts:
16
Maximum Voltage Rating:
Maximum Current Rating:
1 A
Termination Method:
IDT
Operating Temperature:
-55 to 125 °C
Life Cycle:
Discontinued
  This product is discontinued, but still in stock
IN STOCK: 90
Can Ship immediately
Buy all 90 in-stock or the regular minimum order quantity of 100