RP8100B2M1CEBLKBLKRED by e-switch
Image is representational - see mfr. specs
RP8100B2M1CEBLKBLKRED
E-Switch
A panel-mount, momentary push-button switch with an SPST circuit and red LED illumination. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The RP8100B2M1CEBLKBLKRED is a momentary, panel-mount push-button switch featuring an SPST OFF-(ON) circuit and an integrated red LED. It is rated for 125mA at 125VAC or 100mA at 50VDC, with gold over silver contacts ensuring a long electrical life of 500,000 cycles at full load. This switch is designed for durability, operating in temperatures from -30°C to +85°C and featuring an IP67 seal rating for the front panel. With an operating force of 350 gf and a travel of 1.5mm, it provides reliable tactile feedback for applications in industrial controls, telecommunications, and instrumentation.
Search Keywords: RP8100B2M1CEBLKBLKRED
Supplier:
E-Switch
Part No:
RP8100B2M1CEBLKBLKRED
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Mounting:
Panel Mount13759
Pole Throw Configuration:
SPST13761
Bushing Type:
Threaded13741
Switch Configuration:
OFF (ON)13768
Contact Rating @ Voltage:
0.12513752A@125VAC
Actuator Style:
Curved Round Button13737
Illumination:
Red,LED
Terminal Type:
Solder Lug13770
Body Orientation:
Straight13740
Dimension:
17.5mm x 17.5mm x 21.313763mm