TL6120CF300QG by e-switch
Image is representational - see mfr. specs
TL6120CF300QG
E-Switch
Tactile Switch - SPST-NO - Top Actuated - 0.05A @ 12VDC - Standard Actuator - 6.90mm Actuator Height off PCB - Non-Illuminated - 300gf Operating Force - Process Sealed - Gull Wing - Surface Mount.
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TL6120CF300QG is tactile switch with polyamide (PA), nylon actuator and silver plated contacts. Outline dimensions of this switch are 7.40mm x 7.40mm. Operating temperature range is from -40°C to 85°C.
Search Keywords: TL6120CF300QG
Supplier:
E-Switch
Part No:
TL6120CF300QG
COO:
VN
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
REEL
Dimension:
7.2mm x 10mm x 6.9 mm
Mounting:
PCB Surface Mount
Pole Throw Configuration:
SPST
Switch Configuration:
N.O.
Actuator Style:
Round Button
Operating Force:
2.94 N
Contact Rating @ Voltage:
0.05@50VDC A
Illumination Type:
N/R
Body Orientation:
Straight
Termination Style:
Gull Wing
Seal:
Process
Seal Location:
N/A
IN STOCK: 18
Can Ship immediately
Buy all 18 in-stock or the regular minimum order quantity of 500