2-5700-IG1-K10-DD-20A by e-t-a engineering technology
Image is representational - see mfr. specs
2-5700-IG1-K10-DD-20A
E-T-A Engineering Technology
Circuit Breaker Thermal 1Pole 20A 250VAC/28VDC ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The E-T-A Part 2-5700-IG1-K10-DD-20A is a reliable and high-quality circuit breaker designed for thermal protection. This 1-pole breaker has a current rating of 20A and is suitable for use in both AC and DC applications, with a voltage rating of 250VAC/28VDC. Trust E-T-A Engineering Technology for your circuit protection needs.
Search Keywords: 25700IG1K10DD20A
Supplier:
E-T-A Engineering Technology
Part No:
2-5700-IG1-K10-DD-20A
COO:
TN
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
Box
Type:
Thermal2867
Voltage Rating:
2502868VAC,282868VDC
Number of Poles:
12860
Current Rating:
20 A
Terminal Design:
Screw2865
Operating Temperature:
-20 to 60 °C