41206ESDA-TR1 by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
41206ESDA-TR1
Eaton Electronics / Bussmann
ESD Suppressor Polymer 12V 8-Pin SMD T/R ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The 41206ESDA-TR1 is an ESD protection device to prevent future damage to your electronic equipment from electrostatic discharge. This ESD diode has a maximum ESD protection device voltage of 15@Air Gap/8@Contact Disc kV. This device's maximum clamping voltage is 60 V. This ESD diode has an operating temperature range of -40 °C to 105 °C. This product will be shipped in tape and reel packaging to allow for quick mounting and safe delivery. Its capacitance value is 1 pF.
Search Keywords: 41206ESDATR1
Supplier:
Eaton Electronics / Bussmann
Part No:
41206ESDA-TR1
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Reel
Type:
Polymer
Maximum Working Voltage:
12(Typ) V
Capacitance Value:
1 pF
Typical Trigger Voltage:
150 V
Operating Temperature:
-40 to 105 °C