BK/AGC-10-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/AGC-10-R
Eaton Electronics / Bussmann
The BK/AGC-10-R is a fast-acting, 10A, 250V glass tube fuse in a 1/4" x 1-1/4" package designed for overcurrent protection. ...
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BK/AGC-10-R is a fast-acting cartridge fuse from the AGC series, providing reliable overcurrent protection. It is rated for 10A and 250V, with an AC interrupting capacity of 200A at 250V and 10,000A at 125V. This fuse features a glass tube with nickel-plated brass endcaps, a typical DC cold resistance of 0.008 ohms, and a typical melting I²t of 0.492 A²Sec. As a UL Listed and RoHS compliant component, it is well-suited for a wide range of applications including consumer electronics and industrial equipment.
Search Keywords: BKAGC10R
Supplier:
Eaton Electronics / Bussmann
Part No:
BK/AGC-10-R
COO:
TW
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Bulk
Type:
Miniature
Fuse Size:
6.3 x 32 mm
Acting:
Fast
Current Rating:
10 A
Maximum AC Voltage Rating:
250 V