BK/AGX-4/10 by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/AGX-4/10
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Plug Fast Acting 0.4A 250V Holder Cartridge 6.35 X 25.4mm Glass Carton ...
RoHS Non-Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
BK/AGX-4/10 is a fast-acting glass tube fuse from the AGX Series designed for overcurrent protection in instruments, electronic, and small appliance circuits. This fuse features a ¼" x 1" (6.3 x 25.4mm) physical size with glass tube and nickel-plated brass endcap construction. It is rated at 4/10A (0.4A) with a voltage rating of 250Vac, an interrupting rating of 35A at 250Vac, and an interrupting capacity of 10,000A. The fuse is UL Listed and meets standard 248-14, with cULus agency approval. It is ideal for protecting sensitive electronic equipment and small appliances where fast response to overcurrent conditions is required.
Search Keywords: BKAGX410
Supplier:
Eaton Electronics / Bussmann
Part No:
BK/AGX-4/10
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
TW
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Bulk
Type:
Plug
Fuse Size:
6.35 x 25.4 mm
Acting:
Fast
Current Rating:
0.4 A
Maximum AC Voltage Rating:
250 V