BK/GDC-250MA by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/GDC-250MA
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Miniature Slow Blow Acting 0.25A 250V Holder Cartridge 5 X 20mm Glass Carton IMQ/UL ...
RoHS Non-Compliant
DESCRIPTION
BK/GDC-250MA is a 250mA time-delay glass tube fuse designed for overcurrent protection in electronic circuits. It features a 5 mm x 20 mm physical size with glass tube and nickel-plated brass endcap construction, rated at 250V with an interrupting rating of 35A at rated voltage (50Hz). The fuse has a typical DC cold resistance of 0.640O, typical melting I²t of 0.265A²s, and typical voltage drop of 270mV. Designed to IEC 60127-2 standards with cURus recognition and IMQ approval, this low breaking capacity fuse is suitable for applications requiring time-delay characteristics with optional axial leads available.
Search Keywords: BKGDC250MA
Part No:
BK/GDC-250MA
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
EAR99
100
Fuse Size:
5 x 20 mm
Acting:
Slow Blow
Current Rating:
0.25 A
Maximum AC Voltage Rating:
250 V