BK/GMA-10-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/GMA-10-R
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Miniature Fast Acting 10A 125V Holder Cartridge 5 X 20mm Glass Cardboard Carton ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
BK/GMA-10-R is a 5 x 20mm fast-acting glass tube fuse from the Bussmann GMA Series, designed for reliable overcurrent protection. This fuse features a 10A current rating with a 125Vac voltage rating and an interrupting rating of 200A at 125Vac. It has a typical DC cold resistance of 0.006O and a maximum voltage drop of 110mV at rated current. The fuse is UL Recognized and PSE Approved, with a 0.8mm diameter lead wire for ratings above 6.3A. Common applications include electronic equipment and instrumentation requiring fast-acting circuit protection.
Search Keywords: BKGMA10R
Part No:
BK/GMA-10-R
COO:
PH
Fuse Size:
5 x 20 mm
Acting:
Fast
Current Rating:
10 A
Maximum AC Voltage Rating:
125 V