BK/GMC-10-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/GMC-10-R
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Miniature Medium Time Delay Acting 10A 125V Holder Cartridge 5 X 20mm Glass ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
BK/GMC-10-R is a medium time delay glass tube fuse from the GMC Series, designed for circuit protection in various electronic applications. It features a 10A rated current with a 125V AC voltage rating and 200A AC interrupting rating, constructed with a glass tube body and nickel-plated brass endcaps in a 5mm x 20mm physical size. The fuse has a typical DC cold resistance of 0.007 ohms, typical pre-arc I²t of 300, and maximum voltage drop of 110mV. This RoHS compliant version is designed to UL/CSA 248-14 standards and is UL Recognized (7A-10A), making it suitable for applications requiring reliable overcurrent protection with medium time delay characteristics.
Search Keywords: BKGMC10R
Part No:
BK/GMC-10-R
EAR99
100
Fuse Size:
5 x 20 mm
Acting:
Medium Time Delay
Current Rating:
10 A
Maximum AC Voltage Rating:
125 V