BK/GMC-3.15-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/GMC-3.15-R
Eaton Electronics / Bussmann
A 3.15A, 250V medium time-delay, low breaking capacity 5mm x 20mm glass tube fuse for overcurrent protection. ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
The BK/GMC-3.15-R is a medium time-delay glass tube fuse with a 3.15A current rating. It features a voltage rating of 250V AC and has an interrupting rating of 100A at 250V AC and 10,000A at 125V AC. Key electrical characteristics include a typical DC cold resistance of 0.025 ohms, a maximum voltage drop of 130 mV at rated current, and a typical pre-arcing I²t of 23 A²s. This RoHS compliant fuse is constructed with a glass tube and nickel-plated brass endcaps, designed to UL/CSA 248-14 standards for use in a wide variety of electronic circuits.
Search Keywords: BKGMC315R
Part No:
BK/GMC-3.15-R
Fuse Size:
5 x 20 mm
Acting:
Medium Time Delay
Current Rating:
3.15 A
Maximum AC Voltage Rating:
250 V