BK/GMD-200MA by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/GMD-200MA
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Miniature Slow Blow Acting 0.2A 250V Holder Cartridge 5 X 20mm Glass Carton CSA/PSE/UL ...
RoHS Non-Compliant
Bulk Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
BK/GMD-200MA is a 5 mm x 20 mm time-delay glass tube fuse designed for low breaking capacity circuit protection. It features a 200mA current rating with a 250V voltage rating and an interrupting rating of 35A at rated voltage. The fuse has a typical DC cold resistance of 5.190O, typical melting I²t of 0.200 A²s, and typical voltage drop of 1100mV. Constructed with nickel-plated brass endcaps and designed to UL/CSA 248-14 standards, this fuse is UL Listed and CSA Certified. It is ideal for applications requiring time-delay protection against overcurrent conditions in electronic equipment and instrumentation.
Search Keywords: BKGMD200MA
Part No:
BK/GMD-200MA
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
EAR99
1
Fuse Size:
5 x 20 mm
Acting:
Slow Blow
Current Rating:
0.2 A
Maximum AC Voltage Rating:
250 V