BK/MDA-10-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/MDA-10-R
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Miniature Slow Blow Acting 10A 250V Holder Cartridge 6.35 X 31.75mm Ceramic
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BK/MDA-10-R is a MDA-series 10A 250VAC time-delay Cartridge Fuse with ceramic tube, nickel-plated brass endcap. UL listed product meets standard 248-14.
Search Keywords: BKMDA10R
Supplier:
Eaton Electronics / Bussmann
Part No:
BK/MDA-10-R
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Bulk
Type:
Miniature
Fuse Size:
6.35 x 31.75 mm
Acting:
Slow Blow
Current Rating:
10 A
Maximum AC Voltage Rating:
250 V
Maximum DC Voltage Rating:
125 V