BK/S500-10-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/S500-10-R
Eaton Electronics / Bussmann
The BK/S500-10-R is a 10A, 250V fast-acting, low breaking capacity glass tube fuse in a 5 x 20mm package. ...
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BK/S500-10-R is a fast-acting fuse from the S500 series, designed for overcurrent protection. It is rated for 10A and 250 Vac, featuring an interrupting rating of 100A at its rated voltage. This 5 x 20mm fuse has a typical DC cold resistance of 0.008 Ω and a maximum voltage drop of 120 mV. Constructed with a glass tube and nickel-plated endcaps, it is designed according to IEC 60127-2 standards. With its fast trip time and multiple agency approvals, it is ideal for protecting a wide variety of consumer and industrial electronic devices.
Search Keywords: BKS50010R
Supplier:
Eaton Electronics / Bussmann
Part No:
BK/S500-10-R
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Bulk
Type:
Miniature
Fuse Size:
5 x 20 mm
Acting:
Fast
Current Rating:
10 A
Maximum AC Voltage Rating:
250 V