BK/S500-1.25-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/S500-1.25-R
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Miniature Fast Acting 1.25A 250V Holder Cartridge 5 X 20mm Glass Carton BSI/CCC/CSA/IMQ/SEMKO/VDE/cULus ...
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
BK/S500-1.25-R is a fast-acting glass tube fuse designed for circuit protection in low-voltage applications. It features a 1.25 A nominal current rating with a 250 V voltage rating and an interrupting capacity of 35 A at rated voltage. The fuse has a typical cold resistance of 0.096 O and a typical melting I-T value of 0.84 A², providing reliable overcurrent protection with fast response characteristics. The 5 mm × 20 mm physical dimensions with silver-plated endcaps (for ratings up to 125 mA) and nickel-plated endcaps (for higher ratings) ensure compatibility with standard fuse holders. This fuse is designed to IEC 60127-2 standards and carries multiple international agency approvals (cURus, CSA, CCC, BSI, VDE, SEMKO, IMQ), making it suitable for consumer electronics, industrial equipment, and telecommunications applications requiring fast-acting overcurrent protection.
Search Keywords: BKS500125R
Supplier:
Eaton Electronics / Bussmann
Part No:
BK/S500-1.25-R
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Bulk
Type:
Miniature
Fuse Size:
5 x 20 mm
Acting:
Fast
Current Rating:
1.25 A
Maximum AC Voltage Rating:
250 V