BK/S506-15-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/S506-15-R
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Miniature Fast Acting 15A 250V Holder Cartridge 5 X 20mm
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BK/S506-15-R is a miniature Fuse with 125A breaking capacity. The S500-15-R features fast-acting for maximum protection.
Search Keywords: BKS50615R
Supplier:
Eaton Electronics / Bussmann
Part No:
BK/S506-15-R
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Bulk
Type:
Miniature
Fuse Size:
5 x 20 mm
Acting:
Fast
Current Rating:
15 A
Maximum AC Voltage Rating:
250 V