SD25-6R8-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
SD25-6R8-R
Eaton Electronics / Bussmann
Power Inductors - SMD 6.8uH 1.56A 0.0556ohms ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
SD25-6R8-R is a low profile metalized shielded drum core power inductor designed for high power density applications. It features a rated inductance of 6.80 µH with an OCL of 6.93 µH (±20%), a DC resistance (DCR) of 0.0556 O, and supports an RMS current (Irms) of 2.19 A and saturation current (Isat) of 1.56 A. The inductor utilizes ferrite core material with ferrite shielding for low EMI performance and operates over a temperature range of -40°C to +125°C. With a maximum height of 2.5 mm, this component is ideal for space-constrained applications such as digital cameras, media players, mobile phones, handheld equipment, PCMCIA cards, and GPS systems.