SD8328-150-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
SD8328-150-R
Eaton Electronics / Bussmann
Inductor Power Shielded Drum Core 15uH 30% 100KHz Ferrite 2.35A 69mOhm DCR T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
SD8328-150-R is a low profile surface mount power inductor from the SD8328 series, designed for DC-DC converter and power filtering applications. It features a rated inductance of 15 µH with an open circuit inductance of 14.5 µH (±30%), and utilizes a ferrite shielded drum core construction measuring 8.3mm x 9.5mm x 3.0mm. The inductor supports an Irms current of 2.35 Amps and a saturation current (Isat) of 2.0 Amps, with a typical DCR of 53 mO and maximum DCR of 69 mO at 20°C. Operating over a temperature range of -40°C to +125°C with frequency capability up to 1MHz, this inductor is ideal for buck or boost converters, notebook power supplies, LCD monitors, battery chargers, and portable power devices.
Search Keywords: SD8328150R
Supplier:
Eaton Electronics / Bussmann
Part No:
SD8328-150-R
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1280
Package Type:
REEL
IN STOCK: 3
Can Ship immediately
Buy all 3 in-stock or the regular minimum order quantity of 250