TR1/6125TD5-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
TR1/6125TD5-R
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Chip Slow Blow Acting 5A 125V SMD Solder Pad 2410 T/R CSA/UL ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
TR1/6125TD5-R is a time-delay surface mount fuse designed for circuit overcurrent protection. It features a 5A current rating with voltage ratings of 125VAC and 60VDC, and provides an interrupting rating of 50A at both AC and DC voltages. The fuse has a typical DC cold resistance of 0.0133 ohms and a typical voltage drop of 100 mV at rated current. It satisfies the EIA/IS-722 Standard and is solder immersion compatible with wave immersion at 260°C for 10 seconds max and infrared reflow at 260°C for 30 seconds max. This fuse is ideal for applications requiring time-delay characteristics to handle inrush currents while providing reliable overcurrent protection.
Search Keywords: TR16125TD5R
Supplier:
Eaton Electronics / Bussmann
Part No:
TR1/6125TD5-R
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
REEL
Type:
Chip
Fuse Size:
6.1 x 2.72 mm
Acting:
Slow Blow
Current Rating:
5 A
Maximum AC Voltage Rating:
125 V
Maximum DC Voltage Rating:
60 V