R1G250-AQ21-52 by ebm-papst
Image is representational - see mfr. specs
R1G250-AQ21-52
ebm-papst
DC Motorized Impeller Centrifugal Ball Bearing 24V 16V to 28V 671CFM 73dB ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The EBM-PAPST R1G250-AQ21-52 is a powerful DC motorized impeller with a centrifugal fan design. This reliable and efficient fan features ball bearings for long-lasting performance. With a voltage range of 16V to 28V, it is highly versatile and can operate in a variety of applications. This particular model has a maximum airflow of 671 cubic feet per minute (CFM) and produces a noise level of 73 decibels (dB). It is an ideal choice for cooling and ventilation systems where high airflow and low noise are essential.
Search Keywords: R1G250AQ2152
Supplier:
ebm-papst
Part No:
R1G250-AQ21-52
COO:
HU
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Box
Category:
DC Motorized Impeller
Dimension:
250mm dia x 89 mm
Voltage Rating:
24 V
Power Rating:
93 W
Maximum Airflow:
671 CFM
Noise Level:
73 dB
Special Features:
N/A
Termination:
N/A
Housing Material:
Operating Temperature:
0 to 60 °C