R2E220-AA40-23
ebm-papstAC Backward Curved Motorized Impeller - 220mm - 63mm - Round - 230VAC - 530CFM - 74dBA. ...
DESCRIPTION
The R2E220-AA40-23 is a 230VAC single inlet Centrifugal Fan with ball bearing, wire leaded power connection and 1-phase 2-pole motor with operating capacitor. Completely made of plastic PA6.6 impeller. Backward curved features extremely long blade, these impellers are high resistant to the dirt and dust and their hydraulic efficiency is very high. Clockwise direction of rotation seen on rotor.