W2G115-AG71-12 by ebm-papst
Image is representational - see mfr. specs
W2G115-AG71-12
ebm-papst
DC Fan Axial Ball Bearing - 24V - 16V to 28V - 160CFM - 52dB - 127 X 127 X 38mm - 4050RPM. ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The W2G115-AG71-12 is a 24VDC Axial Fan with wall ring, ball bearing, terminal power connection and 2-pole EC motor. Die-cast aluminum housing and sheet steel impeller, directly welded onto rotor and stove enameled. DC fans with electronically commutated external rotor motor. Fully integrated commutation electronics. Mounting from either face using four 4.7mm holes. Air exhaust over struts, counter-clockwise direction of rotation looking at rotor. Electrical connections via 2 flat pins 2.8 x 0.8mm.
Search Keywords: W2G115AG7112
Supplier:
ebm-papst
Part No:
W2G115-AG71-12
COO:
DE
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Box
Category:
DC Fan
Dimension:
127 x 127 x 38 mm
Voltage Rating:
24 V
Power Rating:
12 W
Maximum Airflow:
160 CFM
Noise Level:
52 dB
Special Features:
None
Termination:
Terminal
Housing Material:
DieCast Aluminum
Operating Temperature:
72 °C