W4D400-DP12-40 by ebm-papst
Image is representational - see mfr. specs
W4D400-DP12-40
ebm-papst
AC axial fan with guard grille – 3 Phases - Nominal voltage: 200/220/230 VAC – 0.92 A - Frequency: 50/60 Hz - Power consumption: 225 W – 9 Kg – Size: 400 mm x 133 mm
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The EBM-PAPST W4D400-DP12-40 is an AC axial fan with guard grille, ball bearing, five blades and counter clockwise rotation direction. It is made with sheet steel impeller. It has a power consumption of 225 W and a voltage rating of 200/220/230 VAC. This