ECS-240-20-4X by ecs inc. international
Image is representational - see mfr. specs
ECS-240-20-4X
ECS INC. International
Crystal - 24.0000MHz ±30ppm - 20pF - 30 Ohm - ±50ppm -10°C to 70°C - Thru Hole - HC49/USX - 0.447" x 0.183" x 0.138" (11.35mm x 4.65mm x 3.50mm) ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The ECS-240-20-4X is a high-quality crystal oscillator with a frequency of 24.0000MHz and a tolerance of ±30ppm. It features a capacitance of 20pF, an impedance of 30 Ohm, and a temperature stability of ±50ppm over a wide operating range of -10°C to 70°C. This crystal is designed for through-hole mounting and comes in a compact HC49/USX package measuring 0.447" x 0.183" x 0.138" (11.35mm x 4.65mm x 3.50mm). Trust ECS INC. INTERNATIONAL for reliable and precise crystal solutions for your electronic applications.