S1D13513B01B100-84 by epson america
S1D13513B01B100-84
Epson America
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The S1D13513B01B100-84 is a highly integrated display controller capable of supporting up to XGA resolution TFT LCD panels. It utilizes an external SDRAM memory interface with a maximum clock speed of 100 MHz and incorporates both a sprite engine and a 2D BitBLT hardware acceleration engine to reduce the load on the host CPU. Advanced display features include multiple windows, alpha blending, gamma correction, and mirror/rotation functions. The controller operates with a 1.8V core and 3.3V I/O supply and supports various CPU interfaces. Its feature set makes it an ideal display solution for a wide variety of embedded applications requiring rich graphical interfaces.