FTR-B3GA4.5Z-B10 by fcl components america, inc. (fcai)
Image is representational - see mfr. specs
FTR-B3GA4.5Z-B10
FCL Components America, Inc. (FCAI)
Signal Relay - 2A - 2 form C (DPDT) - 4.5VDC Coil - -40°C to +85°C - SMD - Tape&Reel
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The FTR-B3GA4.5Z-B10 is a signal relay: 2 poles, 8 pin DIP, contact rating 1A; 4.5V coil voltage; gold overlay silver nickel contact; plastic sealed case; PCB SMT mount; contact form 2C, polarized coil, standard type, tape and reel packaging.
Search Keywords: FTRB3GA45ZB10
Part No:
FTR-B3GA4.5Z-B10
EAR99
1000
Package Type:
REEL
Relay Construction:
Non-Latching
DC Coil Voltage:
4.5 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
10.6 x 7.2 x 5.5 mm
Termination Style:
Gull Wing
Coil Current:
31.03 mA