FTR-E1AA024Y-HA by fcl components america, inc. (fcai)
Image is representational - see mfr. specs
FTR-E1AA024Y-HA
FCL Components America, Inc. (FCAI)
High Voltage Relay - 20A - 800VDC - 1 form X - 24VDC Coil - -40°C to +85°C - Thru Hole
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The FTR-E1AA024Y-HA is a high voltage DC switching relay: 1 poles, 30A-450VDC / 20A-800VDC / 10A-1,000VDC contat rating, coil values 24V, non polarized contacts, plastic sealed, PCB TH, cULus recognized