FTR-F1CA012V by fcl components america, inc. (fcai)
Image is representational - see mfr. specs
FTR-F1CA012V
FCL Components America, Inc. (FCAI)
Power Relay 12VDC 7A DPDT(29x12.8x16.5)mm THT ...
RoHS Compliant
Tube Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The FUJITSU COMPONENTS part FTR-F1CA012V is a power relay designed for various applications that require a 12VDC power supply. With its double pole double throw (DPDT) design, it provides a reliable and versatile switching solution. The compact size of 29x12.8x16.5mm allows for easy installation in tight spaces. This through-hole technology (THT) relay is capable of handling a current of up to 7A, making it suitable for a range of power-related tasks. Trust in the FUJITSU COMPONENTS FTR-F1CA012V to deliver efficient power switching performance.
Search Keywords: FTRF1CA012V
Supplier:
Part No:
FTR-F1CA012V
COO:
CN
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
Tube
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 75 °C
Coil Resistance:
270 Ohm