A70QS200-4 by ferraz shawmut
Image is representational - see mfr. specs
A70QS200-4
Ferraz Shawmut
Fuse Blade 200A 700V Bolt Tap 31 X 73mm ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
A70QS200-4 is a 200-ampere, 700V AC/DC rated Amp-Trap semiconductor protection fuse designed for dynamic solid-state equipment protection. This fuse features very low I²t for improved protection of sensitive equipment, superior cycling ability for long reliable life under high cyclic loading conditions, and low watts loss for cooler operation. With a 200kA interrupt rating (AC) and 100kA interrupt rating (DC), plus a 10ms L/R characteristic, it provides robust protection for motor drives, UPS systems, and inverters operating at 700V or less. The ultra-compact size allows for down-sizing of existing equipment while maintaining superior performance and reliability.
Search Keywords: A70QS2004
Supplier:
Ferraz Shawmut
Part No:
A70QS200-4
COO:
MX
ECCN:
EAR99
5
Type:
Blade
Fuse Size:
31 x 73 mm
Acting:
N/A
Current Rating:
200 A
Maximum AC Voltage Rating:
700 V
Maximum DC Voltage Rating:
700 V