SC-E1/G-24VDC by fuji electric
Image is representational - see mfr. specs
SC-E1/G-24VDC
Fuji Electric
Electromechanical Relay 24VDC 50A (54x121.5x90)mm DIN Rail Contactor Relay ...
DESCRIPTION
The FUJI ELECTRIC SC-E1/G-24VDC is a reliable and efficient electromechanical relay designed for various industrial applications. This DIN Rail Contactor Relay operates at a voltage of 24VDC and can handle up to 50A of current. With its compact size of 54x121.5x90mm, it can easily be installed on a DIN rail. This relay is built to withstand tough operating conditions and offers exceptional performance and durability. Trust in the FUJI ELECTRIC SC-E1/G-24VDC for your relay needs.
Search Keywords: SCE1G24VDC
Part No:
SC-E1/G-24VDC
Maximum Current Rating:
50 A
DC Coil Voltage:
24 V