56DP30-01-1-AJN by grayhill
Image is representational - see mfr. specs
56DP30-01-1-AJN
Grayhill
Switch Rotary SP Flatted Shaft PC Pins 0.2A 115VAC 30VDC ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The GRAYHILL part 56DP30-01-1-AJN is a reliable and versatile rotary switch designed for various applications. It features a single-pole configuration with a flatted shaft and PC pins for easy installation. With a maximum current rating of 0.2A, it is suitable for low-power electrical systems. This switch can handle up to 115VAC or 30VDC voltage, making it compatible with a wide range of devices. Trust in GRAYHILL's reputation for quality and durability when using the 56DP30-01-1-AJN rotary switch in your next project.
Search Keywords: 56DP30011AJN
Supplier:
Grayhill
Part No:
56DP30-01-1-AJN
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Number of Positions:
N/A
Pole Throw Configuration:
SP12T
Actuator Length:
9.53 mm
Dimension:
12.7 x 12.7 x 25.46 mm
Actuator Style/Diameter:
Flatted Shaft/3.18
Mounting:
Panel Mount/Through Hole
Body Orientation:
Straight
Terminal Type:
PC Pins
Angle of Throw:
30 °
Contact Rating @ Voltage:
0.2 A