56SP30-01-2-04N by grayhill
Image is representational - see mfr. specs
56SP30-01-2-04N
Grayhill
Switch Rotary DP4T 4 Flatted Shaft PC Pins 0.2A 115VAC 30VDC ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The GRAYHILL part 56SP30-01-2-04N is a rotary switch with a DP4T configuration. It features a 4-flatted shaft and is designed to be mounted on a PCB using its PC pins. This switch has a maximum current rating of 0.2A and can handle voltage inputs of up to 115VAC or 30VDC. It is a reliable and versatile component that can be used in various applications requiring precise and efficient switching functionality.
Search Keywords: 56SP3001204N
Supplier:
Grayhill
Part No:
56SP30-01-2-04N
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Number of Positions:
4
Pole Throw Configuration:
DP4T
Actuator Length:
9.53 mm
Dimension:
12.7 x 12.7 x 25.46 mm
Actuator Style/Diameter:
Flatted Shaft/3.18
Mounting:
Panel Mount/Through Hole
Body Orientation:
Straight
Terminal Type:
PC Pins
Angle of Throw:
30 °
Contact Rating @ Voltage:
0.2 A