71ADF30-01-1-AJN by grayhill
Image is representational - see mfr. specs
71ADF30-01-1-AJN
Grayhill
Switch Rotary SP Flatted Shaft Solder Lug 0.3A 115VAC 30VDC ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The GRAYHILL part 71ADF30-01-1-AJN is a rotary switch with a flatted shaft and solder lug connections for easy installation. It is designed to handle a current of 0.3A and can be used with a voltage of up to 115VAC or 30VDC. This switch is perfect for applications that require reliable and durable switching.
Search Keywords: 71ADF30011AJN
Supplier:
Grayhill
Part No:
71ADF30-01-1-AJN
Alias/AKA:
71ADF30-01PAJN
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Number of Positions:
N/A
Pole Throw Configuration:
SP12T
Actuator Length:
9.53 mm
Dimension:
19.05 x 19.05 x 36.78 mm
Actuator Style/Diameter:
Flatted Shaft/3.18
Mounting:
Panel Mount
Body Orientation:
Straight
Terminal Type:
Solder
Angle of Throw:
30 °
Contact Rating @ Voltage:
0.3@115VAC A