71BDF30-01-2-AJN by grayhill
Image is representational - see mfr. specs
71BDF30-01-2-AJN
Grayhill
Switch Rotary DP6T 6 Flatted Shaft PC Pins 0.3A 115VAC 30VDC Automotive ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The GRAYHILL part 71BDF30-01-2-AJN is a high-quality rotary switch designed for automotive applications. It features a double pole six throw (DP6T) configuration and has six flatted shafts for easy and secure installation. The switch has PC pins for reliable electrical connections and is capable of handling currents up to 0.3A at 115VAC or 30VDC. With its robust construction and automotive-grade reliability, this switch is an ideal choice for a wide range of automotive applications.
Search Keywords: 71BDF30012AJN
Supplier:
Grayhill
Part No:
71BDF30-01-2-AJN
Alias/AKA:
71BDF30-01QAJN
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Number of Positions:
6
Pole Throw Configuration:
DP6T
Actuator Length:
9.53 mm
Dimension:
22.23mm x 36.78mm x 18.08 mm
Actuator Style/Diameter:
Flatted Shaft/6.36
Mounting:
Panel Mount/Through Hole
Body Orientation:
Right Angle
Terminal Type:
PC Pins
Angle of Throw:
30 °
Contact Rating @ Voltage:
0.3@115VAC A