CART1A80DC24
Hasco RelaysElectromechanical Relay 24VDC 320Ohm 80A SPST-NO General Purpose Relay
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Electromechanical Relay 24VDC 320Ohm 80A SPST-NO General Purpose Relay
Search Keywords: CART1A80DC24
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Hasco Relays
Part No:
CART1A80DC24
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Relay Construction:
Non-Latching
Max Contact Current:
80A
Coil Voltage:
24 VDC
Coil Current:
75 mA
Coil Resistance:
320 Ohm
Contact Material:
Silver Tin Oxide/Silver Nickel
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
7 ms
Seal:
Unsealed
Mounting:
N/A
Termination Style:
Quick Connect
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Packaging:
N/A
IN STOCK: 8
Ships today, if you order in
Factory Lead-Time 18 Weeks
Qty
Unit Price
1
Product Guides
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
TYPE VI SKT,MULTI-MATE,L.P.
CX-491
Photoelectric Sensor Retro-Reflective Light ON/Dark ON NPN 3m
FP0-TC4
Programmable Controller - FPO Thermocouple Unit - 4 Input Points - 25mA - 24VDC - Types K,...
EQ-501T
Photoelectric Sensor - EQ-500 Series - Adjustable - Timer - Reflective - 2.5m - Rela...
FX0430/63
Fuse Holder - Touchproof - 250 V - 16 A - Cartridge Fuse Holder - Solder Lug