HAT902ASDC24 by hasco relays
Image is representational - see mfr. specs
HAT902ASDC24
Hasco Relays
Electromechanical Relay 24VDC 660Ohm 30ADC/40AAC SPST-NO (32.53x27.43x28.21)mm THT Heavy Duty Relay
DESCRIPTION
Search Keywords: HAT902ASDC24
Part No:
HAT902ASDC24
EAR99
1
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Maximum Current Rating:
40 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
Quick Connect/PC Pin
Operating Temperature:
-40 to 85 °C