HAT903CSAC120 by hasco relays
Image is representational - see mfr. specs
HAT903CSAC120
Hasco Relays
Electromechanical Relay 120VAC 3.04KOhm 30ADC/40(NO)/30(NC)AAC SPDT (50.29x27.43x28.19)mm Flange Heavy Duty Relay ...
RoHS Compliant
Tube Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The HASCO COMPONENTS part HAT903CSAC120 is an Electromechanical Relay designed for heavy-duty applications. It operates at 120VAC and has a resistance of 3.04KOhm. This relay offers 30ADC/40(NO)/30(NC)AAC SPDT switching capability and is compactly sized with dimensions of 50.29x27.43x28.19mm. It features a flange for easy mounting and is built to withstand demanding environments. The HAT903CSAC120 is a reliable and durable solution for various industrial and commercial applications.
Search Keywords: HAT903CSAC120
Part No:
HAT903CSAC120
EAR99
1
Package Type:
Tube
AC Coil Voltage:
120 V
Maximum Current Rating:
40 A
Mounting:
Flange Mount
Termination Style:
Quick Connect
Operating Temperature:
-40 to 85 °C