AM2-A3-A-20-2 by heinemann electric canada
Image is representational - see mfr. specs
AM2-A3-A-20-2
Heinemann Electric Canada
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 2Pole 20A 277VAC/480VAC
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Heinman Canada Corporation AM2R-A3-LC07D-A-20-2 is a 2 poles circuit breaker with tamper-proof terminals. It has a current rating of 20 A and a voltage rating of 250 V.
Search Keywords: AM2A3A202
Supplier:
Heinemann Electric Canada
Part No:
AM2-A3-A-20-2
Alias/AKA:
AM2R-A3-LC07D-A-20-2
COO:
CA
ECCN:
EAR99
1
Type:
Hydraulic Magnetic
Voltage Rating:
80 VDC
Number of Poles:
2
Current Rating:
20 A
Terminal Design:
N/A
Operating Temperature:
-40 to 85 °C