DF63M-2P-3.96DSA by hirose electric americas
Image is representational - see mfr. specs
DF63M-2P-3.96DSA
Hirose Electric Americas
15A 3.96mm Pitch Wire-to-Board Connectors for Internal Power Supply (UL, C-UL, TÜV, Listed) ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The DF63M-2P-3.96DSA from Hirose is straight, male pin header with 2 positions, 1 row and 0.156" (3.96mm) pitch. This is board to cable/wire header with solder termination. The DF63M-2P-3.96DSA has black polybutylene terephthalate (PBT), glass filled insulator and tin plated brass contacts. Operating temperature range is from -55°C to 105°C.