103SR13A-12 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
103SR13A-12
Honeywell
Honeywell Magnetic Value-added Hall-effect Sensor: 103SR Series, Unipolar Hall-effect Digital Position Sensors, 4.5 to 24 Vdc supply voltage, Sealed, 15/32-32 UNS-2A cylindrical aluminum threaded housing, Digital sinking output, Two hex nuts, 2005,58mm [78.96 in] 22 gauge PVC insulated conductors with black molded PVC jacket. ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • This Honeywell Hall Effect Sensor is not affected by contact bounce or wear
  • The sensor operates over a wide supply voltage range
Search Keywords: 103SR13A12
Supplier:
Honeywell
Part No:
103SR13A-12
COO:
MX
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
BOX
Magnetic Type:
Unipolar
Maximum Output Current:
20 mA
Mounting:
Panel
Minimum Magnetic Sensor Release Point:
200 Gs
Maximum Magnetic Sensor Operating Point:
495 Gs
Output Type:
0.4 V
Output Driver:
NPN
Product Type:
Digital
Dimension:
25.4mm x 12mm dia
Typical Operating Supply Voltage:
4.5 to 24 V
Termination Type:
Wire Leads
Operating Temperature:
-40 to 100 °C