11SM244-T by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
11SM244-T
Honeywell
MICRO SWITCH™ Subminiature Basic Switches: SM Series, Single Pole Double Throw (SPDT), 5 A at 250 Vac, Pin Plunger Actuator, Solder Termination ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Optional series constructions available (gold contacts for low energy switching, bifurcated gold contacts for maximum reliability, power load switching capability to 11 A)
  • MIL-PRF-8805 qualified listings available
  • Choice of electrical termination (solder, quick connect, PCB)
  • Elongated mounting hole for easier, more accurate mounting
  • Long operating life
  • Choice of actuation (plunger, as well as a variety of integral and auxiliary actuators)
Potential Applications:
  • Aerospace
  • Instrumentation
  • Appliances
  • Vending machines
  • Timing devices
  • Office equipment
  • Computer/business equipment
  • Test instruments
  • Medical/dental equipment
  • Communications equipment
  • HVAC equipment
  • Manually operated devices
  • Valves
Search Keywords: 11SM244T
Supplier:
Honeywell
Part No:
11SM244-T
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Mounting:
Through Hole
Pole Throw Configuration:
SPDT
Switch Configuration:
N.O./N.C.
Actuator Material/Style:
Pin Plunger
Contact Rating @ Voltage:
5 A
Maximum Movement Differential:
0.1 mm
Operating Force:
1.39 N
Termination Style:
Solder
Dimension:
19.8mm x 6.4mm x 11.18 mm