11SM601-H4 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
11SM601-H4
Honeywell
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Pin Plunger Quick Connect 5A 250VAC 1.39N Screw Mount ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Long operating life
  • Elongated mounting hole for easier, more accurate mounting
  • Choice of actuation (plunger, as well as a variety of integral and auxiliary actuators)
  • Choice of electrical termination (solder, quick connect, PCB)
  • Choice of operating characteristics (sensitive differential travel as low as 0,0254 mm [0.001 in] maximum, low operating force to 0,56 N [2.0 oz] maximum)
  • Optional series constructions available (gold contacts for low energy switching, bifurcated gold contacts for maximum reliability, power load switching capability to 11 A)
  • MIL-PRF-8805 qualified listings available
Potential Applications:
  • Aerospace
  • Instrumentation
  • Appliances
  • Vending machines
  • Timing devices
  • Office equipment
  • Computer/business equipment
  • Test instruments
  • Medical/dental equipment
  • Communications equipment
  • HVAC equipment
  • Manually operated devices
  • Valves
Search Keywords: 11SM601H4
Supplier:
Honeywell
Part No:
11SM601-H4
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Mounting:
Through Hole
Pole Throw Configuration:
SPDT
Switch Configuration:
N.O./N.C.
Actuator Material/Style:
Pin Plunger
Contact Rating @ Voltage:
5 A
Maximum Movement Differential:
0.1 mm
Operating Force:
1.39 N
Termination Style:
Quick Connect
Dimension:
19.84 x 6.35 x 19.66 mm